P-típusú félvezető
A félvezetők olyan anyagok, amelyek az elektromos áramot csak részben vezetik. Az áramvezető képességüket a vezetők és az izolátorok között helyezkednek el. A félvezetők között találhatóak az N-típusú és a P-típusú félvezetők.
A P-típusú félvezetőkben a domináns töltéshordozók a lyukak. A lyukak pozitív töltéssel rendelkeznek, és az elektronok hiányát jelentik. A P-típusú félvezetőkben a lyukak mozgása hozza létre az áramot.
A P-típusú félvezetők előállításához egy trivalens anyagot, például boórt használnak. A boór atomjai beépülnek a félvezető kristályszerkezetébe, és három kötést hoznak létre a szomszédos atomokkal. Ez a kötési mód a lyukak kialakulásához vezet.
A P-típusú félvezetőkben a lyukak a vezetési sávban helyezkednek el, amely a valencia sáv fölött található. Az elektronok a valencia sávban vannak, és a vezetési sávba ugrálhatnak, ha energiát kapnak. Amikor egy elektron ugrál a vezetési sávba, egy lyuk keletkezik a valencia sávban.
A P-típusú félvezetőkben az áramot a lyukak mozgása hozza létre. Amikor egy külső energiaforrás (például egy akkumulátor) csatlakozik a P-típusú félvezetőhöz, a lyukak az elektronok felé mozognak. Ez az áram iránya a P-típusú félvezetőben.
A P-típusú félvezetők széles körben használatosak az elektronikában, például tranzisztorokban és diódákban. A tranzisztorokban a P-típusú félvezető réteget az N-típusú félvezető réteggel kombinálják, hogy különböző elektronikai funkciókat hajtsanak végre.
Összességében a P-típusú félvezetők fontos szerepet játszanak a modern technológiában, és elengedhetetlenek az elektronikai eszközök működéséhez.