A relativitáselmélet olyan jelenségeket magyaráz, amelyek a klasszikus fizikában nem voltak megfelelően értelmezve. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb jelenségeket, amelyeket az általános és a speciális relativitáselmélet magyaráz.
1. Idődilatáció: Az idődilatáció azt jelenti, hogy az idő elteltének érzékelése függ a megfigyelő sebességétől. A speciális relativitáselmélet szerint, ha egy megfigyelő nagy sebességgel mozog egy másikhoz képest, akkor az idő lassabban telik el számára. Ez azt jelenti, hogy két megfigyelő, akik különböző sebességgel mozognak, különböző időtartamot érzékelnek ugyanazon eseményre.
2. Hosszúságkontrakció: A hosszúságkontrakció azt jelenti, hogy egy tárgy hossza rövidebbnek tűnik, ha nagy sebességgel mozogunk vele szemben. Ez a jelenség a speciális relativitáselmélet alapján következik be. Azaz, ha egy tárgy nagy sebességgel mozog egy megfigyelőhöz képest, akkor az a tárgy rövidebbnek tűnik a megfigyelő számára.
3. Egyidejűség relativitása: Az egyidejűség relativitása azt jelenti, hogy két esemény, amelyeket egy megfigyelő egyszerre történőnek érzékel, más megfigyelők számára nem feltétlenül történik egyszerre. Ez a jelenség a speciális relativitáselmélet alapján következik be, és azzal magyarázható, hogy a fénysebességgel mozgó rendszerekben az idő és a tér összefonódik.
4. Gravitációs idődilatáció: Az általános relativitáselmélet szerint a gravitációs mezőben az idő lassabban telik el. Ez azt jelenti, hogy egy erős gravitációs mezőben, például egy fekete lyuk közelében az idő lassabban telik el, mint egy gyengébb gravitációs mezőben. Ez a jelenség azért következik be, mert a gravitáció befolyásolja az idő és a tér görbületét.
Ezek a jelenségek csak néhány példa a relativitáselmélet által magyarázott jelenségekre. Az elmélet számos más jelenséget is magyaráz, és alapvető fontosságú a modern fizika számára.