Mi a Meissner-hatás?
A Meissner-hatás egy jelenség, amely a szupervezető anyagokban tapasztalható. Ez a jelenség arra utal, hogy amikor egy szupervezető anyagot hűtünk le egy bizonyos kritikus hőmérséklet alá, akkor az anyag teljesen kizárja a mágneses térerővonalakat belőle.
Ez azt jelenti, hogy amikor egy mágneses térrel érintkező szupervezető anyagot hűtünk le, akkor a mágneses tér hatására az anyagban keringő szabad elektronok olyan áramot generálnak, amely ellentétes irányú mágneses térrel rendelkezik. Ez a generált mágneses tér ellentétes irányú és erősségű a külső mágneses térrel, így a két tér egymást semlegesíti.
Ez a jelenség azt eredményezi, hogy a szupervezető anyag teljesen kizárja a mágneses tér hatását, és így a mágneses tér erővonalai nem tudnak behatolni az anyagba. Ennek következtében a szupervezető anyag teljesen mágnesmentessé válik.
Hogyan kapcsolódik a Meissner-hatás a szupervezető anyagokhoz?
A Meissner-hatás a szupervezető anyagok alapvető tulajdonsága. A szupervezető anyagok olyan anyagok, amelyeket rendkívül alacsony hőmérsékleten (a kritikus hőmérséklet alatt) hűtve szupervezetővé válnak.
A szupervezető anyagokban a Meissner-hatás azért jelentkezik, mert a szupervezető anyagban a szabad elektronok párként kötődnek össze, és így képesek áramot vezetni a hőmérséklet alatti állapotban is. Ez a párkötés lehetővé teszi, hogy az elektronok szabadon mozogjanak az anyagban, és így generálják a Meissner-hatást.
A Meissner-hatás nagyon fontos szerepet játszik a szupervezető anyagok tulajdonságaiban és alkalmazásaiban. A Meissner-hatás miatt a szupervezető anyagok tökéletesen vezetik az elektromos áramot, és teljesen kizárják a mágneses tér hatását. Ezért a szupervezető anyagokat széles körben használják az elektromos áram tárolásában és szállításában, valamint a mágneses mezők kialakításában és érzékelésében.