Meissner-fázis
A Meissner-fázis egy jelenség a szupervezetőkben, amikor a szupervezető anyag teljesen kiszorítja a mágneses tereket a belső részéből. Ez azt eredményezi, hogy a szupervezető teljesen mágnesmentessé válik.
A Meissner-fázis létrejötte a szupervezetők alacsony hőmérsékleten történő hűtése során következik be. Amikor a szupervezetőt hűtik, a belső részében lévő elektronok párosulnak és képesek áramot vezetni a rezisztencia nélkül. Ez a jelenség a szupervezetők egyik legfontosabb tulajdonsága.
Amikor a szupervezetőt mágneses térrel érintkeztetik, a mágneses tér bejut a szupervezetőbe, de a Meissner-fázis miatt a mágneses tér kiszorítódik a szupervezetőből. Ez azt jelenti, hogy a szupervezető nem engedi be a mágneses teret a belső részébe, és így a szupervezető teljesen mágnesmentessé válik.
A Meissner-fázis jelensége nagyon fontos a szupervezetők alkalmazásában. Például, ha egy szupervezetőt használunk egy mágneses lebegő vonatban, akkor a Meissner-fázis miatt a vonat lebegni fog a mágneses térben, ami csökkenti a súrlódást és növeli a sebességet.
A Meissner-fázis jelensége a szupervezetők alapvető tulajdonságai közé tartozik, és fontos szerepet játszik a szupervezetők széles körű alkalmazásában, például az orvostudományban, az energiaátvitelben és a mágneses lebegő járművekben.