Elektromos teljesítmény
Az elektromos teljesítmény az elektromos áramkörben végzett munka mértéke, vagyis az energia átalakításának sebessége. A teljesítmény mértékegysége a watt (W).
A teljesítmény kiszámításához szükség van az áram és a feszültség értékére. Az áram az elektromos töltések mozgásának mértéke, míg a feszültség a töltések közötti potenciálkülönbséget jelenti.
Az elektromos teljesítmény képlete a következő:
P = U * I
Ahol P a teljesítmény, U a feszültség és I az áram.
Fontos megjegyezni, hogy az elektromos teljesítmény csak akkor valósul meg, ha van áram és feszültség is jelen az áramkörben. Ha nincs áram, akkor a teljesítmény nulla, ha nincs feszültség, akkor pedig az áram sem tud áramlani.
Az elektromos teljesítménynek két fajtája van: az aktív és a látszólagos teljesítmény.
Az aktív teljesítmény az áramkörben ténylegesen elhasznált energia mennyiségét jelenti. Ez az érték határozza meg például egy elektromos készülék működésének költségét.
A látszólagos teljesítmény pedig az áramkörben jelen lévő feszültség és áram szorzata. Ez az érték határozza meg az áramkörben fellépő teljes terhelést.
Az elektromos teljesítmény fontos fogalom a villamosenergia-iparban, az elektromos készülékek tervezésében és a háztartásokban is. A helyes teljesítmény kiszámítása és megfelelő kezelése segít az energiahatékonyság növelésében és a költségek csökkentésében.