Döntési változók
Az informatikában és a programozásban a döntési változók olyan változók, amelyek értéke igaz vagy hamis lehet. Ezek a változók alapvető fontosságúak a programokban, mivel lehetővé teszik a feltételes utasítások végrehajtását.
A döntési változók létrehozása során a leggyakrabban használt adattípus a logikai típus, amely két értéket vehet fel: igaz vagy hamis. A logikai típusú változókat gyakran boolean változóknak is nevezik.
A döntési változók használata során a leggyakrabban alkalmazott műveletek a logikai műveletek. Ezek a műveletek lehetővé teszik a döntési változók összehasonlítását és kombinálását.
Példa:
Az alábbi példában egy egyszerű programot mutatunk be, amelyben döntési változókat használunk:
„`html
Döntési változók példa
„`
A fenti példában két döntési változót hozunk létre: „igaz” és „hamis”. Ezután a programban feltételes utasításokat használunk a változók értékének ellenőrzésére. Ha az „igaz” változó értéke igaz, akkor a program kiírja, hogy „Az igaz változó értéke igaz.”. Ha az „hamis” változó értéke igaz, akkor a program kiírja, hogy „A hamis változó értéke igaz.”. Ellenkező esetben mindkét esetben kiírja, hogy „Az igaz/hamis változó értéke hamis.”.
A döntési változók használata nagyon fontos a programozásban, mivel lehetővé teszik a programok rugalmasabb és interaktívabb működését. A döntési változók segítségével a programok képesek reagálni a különböző feltételekre és végrehajtani a megfelelő utasításokat.