Diszkrét valószínűségi változók függetlensége
A valószínűségszámításban a diszkrét valószínűségi változók függetlensége fontos fogalom. Két vagy több változó akkor tekinthető függetlennek, ha az egyik változó értéke semmilyen információt nem ad a másik változó értékére vonatkozóan.
A függetlenség fogalma matematikailag úgy definiálható, hogy két változó, X és Y, függetlenek, ha a következő feltétel teljesül:
P(X=x, Y=y) = P(X=x) * P(Y=y)
Ez azt jelenti, hogy a két változó együttes valószínűsége megegyezik a két változó marginális valószínűségének szorzatával.
A függetlenség fontos tulajdonsága, hogy ha két változó független, akkor a két változó közötti korreláció is nulla. Azaz, ha X és Y függetlenek, akkor Cov(X,Y) = 0.
A függetlenség fogalma kiterjeszthető több változóra is. Ha X1, X2, …, Xn diszkrét valószínűségi változók, akkor ezek függetlenek egymástól, ha minden i és j esetén:
P(Xi=xi, Xj=xj) = P(Xi=xi) * P(Xj=xj)
A függetlenség fogalma számos alkalmazási területen hasznos, például a statisztikában, a gépi tanulásban és a kriptográfiában. Segít megérteni és modellezni a változók közötti kapcsolatokat, és lehetővé teszi a valószínűségi modellek hatékonyabb felhasználását.